Сучасні гаджети розчиняють кордон між реальним і віртуальним світом. Багато людей настільки зжилися з цими технологіями, що часто переносять атрибути віртуальності в реал і навпаки.
На жаль, практично ніхто не замислюється, а до яких наслідків веде подібне зрощення, чи є в ньому якісь загрози.
Технології розвиваються, як і живі організми, як і життя в цілому. Так телефони перетворилися в смартфони, а ми проводимо з цим диво-девайсом практично весь свій день. Але якщо раніше смартфон був інструментом, то зараз зв’язок з гаджетом став ближчим і навіть інтимним. Багато вчених побоюються, що в один прекрасний день людина з’єднає комп’ютерні чіпи зі своєю свідомістю. Але проблема полягає не стільки в фізичної зв’язку. Реальна загроза — безшовне з’єднання комп’ютера і людини, своєрідна гібридизація когнітивного простору з високотехнологічними пристроями. І це не міф, смартфони й уже з кожним днем все глибше проникають у свідомості людей.
Чим же все це загрожує? По-перше, втрати незалежності, за яку боролися близько 300 років. Перші здогадки, що незалежність можна втратити, виникли ще в 1957 році, коли один з маркетологів звернув увагу на збільшення продажу напоїв та їжі в кінотеатрах при появі на екранах миготливого повідомлення “Пий Coca-Cola” або “Проголодались? З’їжте попкорн “.
Сучасні гаджети розчиняють кордон між реальним і віртуальним світом.
Зараз ми постійно чуємо про нейромаркетінг, підступні стратегії, в яких маркетологи використовують відкриття нейропсихології, щоб активувати кнопку покупки в мозку потенційного покупця.
Хоча досі повноцінно управляти свідомістю покупців так і не вийшло, але загроза незалежності все ж залишається. Чому? Над переконливими технологіями постійно працюють, розвивають. І працюють над цими технологіями соціальні інженери, які відмінно розбираються в соціальній психології й поведінці людей.
Найбільш м’які технології всього лише підштовхують нас купити те, що треба продавцю. Саме технології визначають, що важливо для нашого благополуччя і здоров’я. Ось тут знову варто згадати про загрози, тепер уже загрозу недоторканності приватної думки. Сюди входять такі поняття, як інтелектуальна власність, особисте життя. Яке особисте життя, якщо на наш вибір постійно хтось впливає?
У 2007 році світ побачив перший iPhone, тоді його творець Стів Джобс сказав: “Це все змінить”. Але ніхто тоді не здогадувався, що “все” – це самі люди.