Фейсбук наповнений постами в дусі “ніхто з моїх знайомих не підтримує Х, як він міг набрати стільки голосів?”.
Три корисні концепції, які допоможуть зрозуміти, чому так вийшло.
1. Інформаційний міхур
Кожен з нас живе у своїй особистій персоналізованій версії інтернету. Ви та ваш сусід заходите на різні сайти, бачите різну рекламу в інтернеті, читаєте різні стрічки соцмереж. Навіть бувши членами однієї соціально-демографічної групи, ви можете жити в ізольованих один від одного сегментах інтернету. І навіть не уявляти, що відбувається за межами вашого інформаційного кокона.
2. Ілюзія більшості
Люди з великою кількістю соціальних зв’язків можуть створювати ілюзію більшості, насправді бувши меншістю. Для цього достатньо, щоб у членів реальної більшості було менше соціальних зв’язків. У соцмережах роль гучної меншості грають блогери. Багато з них активно підтримували кандидата, який в підсумку набрав всього 14%.
3. Спіраль мовчання
Люди схильні тримати свою думку при собі, якщо відчувають, що знаходяться в меншості. Ніхто не хоче опинитися в ізоляції. Це призводить до того, що непопулярні або “сороміцькі” думки замовчуються, а спостережувані настрої в суспільстві можуть сильно відрізнятися від реальних. Що ми й побачили після першого туру.