Напевне, більшість знає про найочікуванішу маркетингову подію в Листопаді — Чорну п’ятницю. Проте звідки пішла ця традиція і чому люди так чекають на ці акції. Нумо дізнаймось!
По-перше, варто розуміти те, що вона проходить не у якийсь сталий день (наприклад, суто 29 листопада). Раніше розпродажі починались у четвертий четвер листопада (між 23-29 числами), тобто якраз на День подяки, що є одним з найбільших свят у США. Чорна п’ятниця є своєрідним наслідком процесу “вестернізації”, тобто інтеграції з західним світом. Ця традиція була притаманна суто США, проте іншим державам сподобалась така традиція і вони почали її проводити у себе. Через те, що було з Хелловіном!
Наступне — це історія. Традиція таких знижок та, відповідно, відкриття різдвяного сезону продажів розпочалась ще у ХІХ столітті. Причиною були проведення парадів Санта Клауса після (а то і під час) Дня Подяки, які ознаменували факт, що “різдвяні подарунки Санти вже не за горами”. Раніше розпродажі фіксовано розпочинались на сам День Подяки, проте динаміка продажів була низькою. Всі хотіли святкувати в колі сім’ї, а не з консультантами та товарами! Тому програму знижок перенесли на п’ятницю.
Чому вона “Чорна”? Знає Філадельфія! Жителі міста називали так шалені трафіки на дорогах, які утворювались якраз після Дня подяки. Це було схоже на великий смог! Проте сучасне трактування поняття дещо відрізняється. За словами експертів, “Чорна п’ятниця” походить від англійської ідіоми “in the black”, яку можна перекласти як “позитивний баланс”. Протилежною ідіомою є “in the red”.
Цікавий факт: згідно з опитуваннями, середній чек в Чорну п’ятницю в США складає близько 400 доларів.