How many times have you fallen victim to the Ikea effect?

Leading Digital Agency Since 2001.

How many times have you fallen victim to the Ikea effect?

Їжа, приготована самостійно, має кращий смак – чи погодитесь ви? Можливо, ваша яєчня не буде смачнішою за суші, але, коли ви поєднаєте її з яєчнею вашого сусіда, ви виявите, що це було краще. Чому?

Це тому, що ми цінуємо те, до чого приклали руки. Якщо ви коли-небудь збирали предмет меблів найвідомішого шведського виробника, ви знаєте почуття задоволення, коли дивитесь на готову роботу. Як звичайна кухня, майже витвір мистецтва, так? Ви думаєте лише про те, що склали це разом. Це було непросто, але зусилля та остаточний успіх змушують вас почуватись більш прив’язаними до цього предмету меблів. Звідси й назва: ефект Ікеа.

Ефект Ікеа – ще одне психологічне відкриття, яке показує, що цінність, яку ми призначаємо речам, є суто суб’єктивною і залежить, серед іншого, від нашої участі в процесі їх створення.

Подивімось на організацію роботи над проектом. Працівник, який займається лише частиною даного проекту, ніколи не буде задіяний у ньому настільки ж, як працівник, який є його частиною на кожному етапі.

Той, хто бере участь у чомусь від початку до кінця, має більше почуття співтворчості. Він бачить остаточний ефект. Той, хто його не бачить, перестає піклуватися. Він втрачає зір цілі й, отже, серця. Подумайте, можливо, вам слід переосмислити структуру та розподіл праці у вашому колективі?

Скільки разів ви ставали жертвою ефекту Ікеа? Це не тільки меблі та дизайн інтер’єру. Він також успішно застосовується в інших галузях промисловості, оскільки власний внесок у створення продукту не повинен означати фізичну працю, наприклад, вкручування гвинтів або складання готових елементів.

Сама участь у дизайні достатня, щоб відчути задоволення. Це місце, де можна сконструювати взуття, вибрати модель, колір, матеріал. Завдання не є тривіальним, оскільки вибір матеріалів і всіх конфігурацій підключення майже нескінченний. Але в результаті ми отримуємо персоналізоване взуття, тож шанс, що ми зустрінемо в трамваї когось ідентичного, близький до нуля. І це працює, звичайно, тому що ми хочемо виділитися.

Ефект Ікеа – доведений для … дітей

Батьки також знають, як працює ця схема. Жодна з готових іграшок не настільки приємна, як та, яку малюк може зробити см. Найбільш очевидний приклад – це, звичайно, Lego – класичний приклад того, як ефект Ikea працює для найменших. Звичайно, цікаво грати з уже зібраним космічним кораблем, але найбільшим задоволенням є побудова моделі поетапно за вказівками. Ви можете чудово спостерігати тут, коли, згідно з висновками вчених, ефект Ікеа не спрацює. Якщо ми запропонуємо 4-річному хлопцеві зібрати будівлю, призначену для 10-річного віку, це, мабуть, не буде задоволенням, навіть якщо будівництво можна завершити за допомогою батьків. Занадто багато зусиль, щоб опрацювати інструкції, з самого початку знеохотить вашу дитину.

Насправді більшість креативних іграшок для дітей засновані на ефекті Ікеа. Вже кілька років ви можете придбати набори для самошиття або складання роботів.

Ефект Ікеа з екобонусом

Якщо ви подивитесь на бренди, які успішно використовують ефект Ikea у своїй маркетинговій діяльності, у вас може виникнути спокуса зробити висновок, що, крім простого задоволення від роботи, вкладеної в кінцевий ефект, ми отримуємо щось додаткове. Наприклад, впевненість, що, як і у випадку з косметикою, склад точно такий, як ми бажаємо. На хвилі незмінної популярності догляду за екологічними продуктами з дуже простим складом, заснованим на органічних інгредієнтах, ми все частіше схиляємося робити косметику самостійно, адже лише тоді ми на 100% впевнені в їх вмісті, без необхідності прочитайте INCI на упаковці.

Ефект Ikea на кухні

У 1950-х роках на ринку з’явилися порошкові торти. За її припущеннями, чудовий продукт, який економить час і зменшує зусилля домогосподарок, але жінки не бажали їх купувати. Їм було соромно подавати такі приготовані торти гостям. Вони думали: “Як я можу вважати торт, до якого я лише додав воду, як своїм?”

Виробники та маркетологи знайшли розв’язання цієї проблеми. Вони змінили склад продукту. Окрім води, вам також довелося додати яйце. Процес приготування тіста набув ще одного етапу. Досить було порадувати господинь, які тепер почувались більше «авторами» гаманців.

Від кулінарії ефект Ікеї стає все сильнішим і сильнішим. Ми хочемо їсти здорово, без консервантів, ситно і смачно. Ми теж хочемо готувати самі, але у нас часто не вистачає часу. І цим фактом користуються компанії, які пропонують готові набори продуктів для приготування страви. Компанія YouFoodz, відома на ринку своїми зручними «готовими» стравами, включила у свою пропозицію ящики з продуктами у відповідь на очікування споживачів. Завдяки їм за 15 хвилин ви можете приготувати вечерю для двох людей за доданим рецептом – почувати себе кухарем і звинувачувати брудну роботу, тобто біганину по магазинах, на виробника.

Ефект Ikea – це лише невеликий шматочок головоломки, який показує, що споживчі тенденції базуються на міцних засадах. Індивідуалізація, персоналізація, нульові витрати, квадратний мінімалізм та багато іншого – це матеріал для наступної історії. Безперечно одне: як споживачі ми стаємо дедалі активнішими, ми хочемо брати участь у створенні продуктів, які мають служити нам. Все вказує на те, що ефект Ікеа – це лише початок довшої історії.

Що ви можете зробити, щоб використовувати його для додавання вартості вашому продукту або поліпшення роботи вашої команди? Подумай над цим!