How do you manipulate numbers to manipulate people?

Leading Digital Agency Since 2001.

How do you manipulate numbers to manipulate people?

Зараз усі чули за Модель Пуейо, який змоделював розвиток пандемії коронавіруса у світі. Насправді, це листи Excel, в яких Пуейо завантажив дані по статистиці коронавіруса і прикрутив графік, що візуалізує діапазони.  

«Модель» виявилася розрахунком середнього арифметичного (!) темпу зростання на підставі кількості виявлених випадків за 17 днів в 10 країнах, а потім прямий екстраполяцією в нескінченне майбутнє.

Але він просто неправильно рахує відсотки темпів зростання!  Тому що, в існуючій версії формули обчислення в комірках налаштовані виходячи з того, що в таблицю cases вносяться нові виявлені випадки інфікування.  Але таблиця заповнена даними за іншою логікою (!) — загальна кількість виявлених випадків інфікування наростаючим підсумком!  У підсумку, у нього що не день, то темп зростання мінімум 100%.  Природно, при такому заповненні таблиці інше і неможливо — бо завтра виявлених випадків не може бути менше, ніж сьогодні!  У підсумку, наприклад перехід з 30 випадків у 31 у нього становить темп зростання 103% ?

 Так ось цей «експерт»  вважає суму відсотків по різних країнах.  Потім тупо обчислює середнє арифметичне і виходить  графік з таким темпом зростання.  Він не враховує, звідки дані, з замкнутого корабля Diamond Princes, з невеликої країни чи величезної,  не зважає на  методику виявлення інфікованих.  Головне — циферки вбити в комірки й абсолютно без розуміння,  як дані були отримані і як розвивалися реальні процеси.

 Запитайте чому маючи темп зростання 120% він намагаючись передбачити наступне від 2480 значення, примножує на 1.2?  Будь-який математик би на запитання, якою буде величина N якщо вона виросла (темп росту же!) на 120% відповів би що вона складе N + (N / 100) * 120, в такому випадку 2480+ (2480/100) * 120 = 5456

   Але  темп зростання — це коефіцієнт або величина, з якої приростає таке значення від попереднього  А у фінансистів і ефективних менеджерів темп зростання означає стан наступного кроку щодо попереднього, виражене у відсотках.  А то, що всі нормальні люди називають темпом зростання, то у фінансистів і ефективних менеджерів називається темпом ПРИРОСТУ.  А темп приросту дорівнює темп зростання мінус 100. Відповідно у випадку з нашою епідемією при середньому темпі зростання 121% середній темп приросту у нього 21%

Темп зростання — це зовсім не темп приросту.

 Для чого це роблять фінансисти зрозуміло.  Ми ж всі пам’ятаємо діаграми росту добробуту з темпом зростання 100500%.  Вкладіть гроші нам і вони експоненціально будуть рости, як коронавірус!  Льоня Голубков з МММ ще такі графіки малював.  Ну і для власників бізнесу звіти писати, краще ж писати темп зростання 107% замість 7%.  Навіть якщо бізнес в збитку, темп зростання буде прекрасний.  Ви втрачаєте більше половину стану, але темп зростання у вас 40% !!!  Про темп ПРИРОСТУ -60% менеджери помовчать.  Ну це так, лікнеп для вкладників і керівників: якщо бачите темпи зростання менше 100%, значить все йде вниз.  А про темпи приросту вам особливо ніхто і не розповість.  Це для внутрішнього вживання.  Зроблено це природно для виносу мізків керівникам і клієнтам.  Але стало використовуватися при оцінці загроз глобального масштабу ?

 Але навіть в цьому чувак налажав.  Те, як він використовує свій термін «темп зростання» називається правильно «ланцюговий темп зростання».  Категорія, на мій погляд, введена виключно для запудрення мізків, оскільки лінгвістичний сенс повністю не збігається зі змістом формули його обчислення.

 Отже, повернемося до коронавіруса.  Ви вже напевно зрозуміли, що темп зростання епідемії 100% означає, що епідемія зупинилася і нікуди не рухається.  А темп росту 80% означає, що на 20% вона знижується.  Не намагайтеся зрозуміти, просто прийміть це 🙂 І запам’ятайте різницю між темпом зростання та темпом приросту.  Зараз ефективних менеджерів так багато, що, мабуть, розуміння терміна вже не змінити.  Просто коли вам будуть говорити,  що епідемія розвивається з щоденним темпом зростання 80%, знайте, що вона знижується на 20% з кожним днем.

 До чого було це все.  Уже за підходом видно, хто це робив. Фінансист, який звик рахувати гроші й впарювати щось оточуючим.  А не займатися дослідженням процесів і побудовою моделей функціонування процесів.

 Він же темп зростання розрахував в момент, коли всі виявляли це зростання.  Кожен день природно було більше виявлень, ніж в попередніх.  У нього апріорно просто темп зростання понад 100 просто через структуру даних!  Випадково він вийшов таким, що явно не виявив жахливі помилки.  Фактично його розрахунки показують, що кількість заражених збільшується щодня на 21% від попереднього дня.  Це дає візуально логічний графік, який без перевірки розрахунків схожий на щось має право на життя … Але жодним чином не відноситься до реальних характеристик процесу!

 Щоб переконатися в безглуздості такого методу розрахунку, ось вам приклад.

 Припустимо, ви вирішили порахувати скільки навколо вас живе котиків і вирішили присвятити цьому 17 днів.  У перший день знайшли 1 кота, а в другий 30 котів.  Темп зростання кількості котиків навколо вас склав в цей день 3000%, а потім котики закінчилися навколо вас і решту 15 днів ви нікого так і не знайшли.  Нормальна-то людина не знайшовши за 2 тижні жодного нового кота прийде до висновку, що котів дійсно всього 31. Але не ефективний менеджер-провісник епідемій!  Тому що знаєте який у вас середній темп зростання виявлення котиків за логікою Пуейо, Льоні Голубкова і більшості ефективних менеджерів? 

Порахуймо (0% + 3000% + 100% + 100 + … і плюс 13 раз по 100%) / 17 разом 4500/17 = 264% !!!  Розумієте?  Лише через одного знайденого котика на другий день ви отримали середній арифметичний темп зростання 264% на 17-й день, хоча котів реально взагалі більше немає! … І якщо екстраполювати 31 виявлений котик в майбутнє з щоденним темпом зростання 264%, то  раптово виявиться що «модель» передбачила на 18 день 31 * 2.64 = 81.8 котів навколо вас, хоча котів як було, так і залишилося всього лише 31. А ще через 10 днів за прогнозом «моделі» навколо вас буде 509 801 котів !!!

Видавати число виявлених випадків за число реально інфікованих, тим більше, знаючи що хвороба в ~ 70% випадках протікає в такій легкій формі, що не потрапляє в якусь статистику … ну це тільки дурень може.  А ігнорування цього факту веде до жахливого завищення летальності інфекції!

 В результаті цих «передбачень» отримуємо апріорно задане постійне зростання епідемії з дивовижно високим відсотком смертності.

 І ось це впарили всьому світу, як пророцтво експоненціального зростання смертності, а також неминучого кінця світу, якщо всіх не сховати в норах до повного занурення в кам’яний вік.

 Але — саме погане, що ніхто з наукових інститутів, дорогущих консультантів зі світовими іменами навіть не спробував сказати світові, що «модель» ця – безглузда помилка. Хоча достатньо було відкрити цей файл у  Google. 

 P.S.  Розмова про медичну сторону справи й вірусології тут заводити не будемо  В такому випадку розмова лише про «модель», через яку усі наклали в штани.  «Модель» – маніпулятивна.   Про решту поговоримо далі.